ÖĞRENCİ KOÇU

Son dönemde çok popüler olan öğrenci koçu ve eğitim koçluğu hakkında bir değerlendirme yapalım. Öğrencilerin eğitim hayatları boyunca karşılaştıkları zorluklar, başarılar ve hedefler farklıdır. Her öğrencinin öğrenme tarzı ve ihtiyaçları kendine özgüdür. İşte burada öğrenci koçları devreye girer. Öğrenci koçu, öğrencilerin akademik, kişisel ve duygusal gelişimlerine rehberlik eden bir profesyoneldir.

Bu koçlar, öğrencilere öğrenme stratejileri, zaman yönetimi becerileri, sınav hazırlığı, hedef belirleme ve stres yönetimi konularında yardımcı olur. Öğrenci koçları, her öğrencinin bireysel ihtiyaçlarına odaklanır ve onları en iyi şekilde desteklemek için kişiselleştirilmiş bir yaklaşım benimserler.

Öğrenci koçu; öğrencinin kendisini tanımasını, zayıf ve güçlü yönlerini fark etmesini kısacası başarı yolunda kendisini gerçekleştirmesini sağlayan bir rehberlik sürecidir.

Eğitim Koçu

Eğitim koçu ile Öğrenci koçu aynı kavramlar gibi gözükse de bazı farklılıklar vardır. Eğitim koçu öğrencinin eğitim sürecine rehberlik etmektir. Daha çok öğrencinin eğitim hayatına rehberlik etmektir. Öğrenci Koçunun  ise daha geniş bir uygulama alanı vardır. Hangi yeteneklere sahibim? Hedeflerime ulaşmak için nasıl bir yol haritası çizmeliyim? Öğrenci koçu, öğrenciye potansiyelini ona fark ettirip, bu potansiyelini hedefine ulaşmak amacıyla daha etkili ve verimli kullanması sürecinde öğrenciye yol arkadaşlığı yapar.

öğrenci koçu
öğrenci koçu

YKS Koçluğu

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), öğrencilerin üniversite hayallerine ulaşmak için attığı önemli bir adımdır. Bu süreçte doğru yönlendirmeye ihtiyaç duyan öğrenciler için YKS koçluğu, önemli bir destek sağlar. Bu yazıda, YKS koçluğunun ne olduğunu, nasıl işlediğini ve neden bu süreçte faydalı olduğunu inceleyeceğiz. YKS koçluğu konusunda yapılan en büyük hata bu desteği  son seneye bırakmaktır.

YKS koçluğu, öğrencilere sınav sürecinde gerekli olan beceri ve stratejileri kazandıran önemli bir destektir. Doğru koçluk programıyla, öğrenciler hem akademik başarılarını artırabilir hem de sınav stresiyle daha etkili bir şekilde başa çıkabilirler.

LGS Öğrenci Koçluğu

LGS sınavı sürecince yürütülen öğrenci koçluğu sürecidir.

Matematik Özel Ders ve Koçluk

Online matematik özel ders ile birlikte öğrenci koçluğunu da birlikte yürüten alanında uzman bir öğretmenim. Marmara Üniversitesi öğretmenlik eğitimi dışında ayrıca Yıldız Teknik Üniversitesinden de Öğrenci Koçluğu eğitimi aldım. Aktif  teknoloji kullanımı, matematik ve Öğrenci koçluğunu çok iyi harmanlamış bir öğretmen olarak yüz yüze özel ders kalitesinde online matematik özel dersi vermekteyim. 2.sınıftan 12.sınıfa kadar; ilkokul, ortaokul ve lise tüm seviyelerde matematik özel ders vermekteyim. İsteyene Fen dersini de 8.sınıfa kadar verebilirim. LGS TYT AYT YKS sınavlarına yönelik matematik özel ders vermekteyim.Amerika ve Avrupa’da okuyan öğrencilere de o ülkenin matematik müfredatına uygun  online İngilizce matematik özel ders vermekteyim. İngilizce matematik özel derslerimi genelde IXL sitesi üzerinden işliyorum.

Üniversite 1.sınıftan beri  öğrencilere özel ders vermeye başladığım için hem genç bir öğretmenim , hem de 18 yıllık  tecrübeye sahibim. Pedagojik formasyona sahip bir öğretmen olarak öğrencilerime ders takibinin yanında rehberlik anlamda da destek oluyorum. Kısacası Öğrenci Koçluğu ekseninde derslerimi anlatıyorum.

Hem farklı kurumlarda çalışma, hem de online ve yüz yüze matematik özel ders tecrübesine sahip bir öğretmen olarak bir çok öğrenciye ders verdim, vermeye devam ediyorum. 

 Öğrenci Koçuna neden ihtiyaç duyulur?

  Günümüzde çocuklar öğüt, eleştiri, yorum veya onay gibi tepkileri istemiyorlar. Karşılarında onları can kulağıyla dinleyip söylediklerini onlara yansıtacak birilerine ihtiyaç duyuyorlar. Önemli olan onların duygusal tıkanıklarını gidermek için onları anladığımızı hissettirmek. Daha sonra uygun soru ve yönlendirmelerle potansiyellerini ve hayallerini keşfetmelerine yardımcı olmaktır. Öğrenci koçu tüm bunları yaparak çocuğa aslında yeni farkındalıklar oluşturur. Çocuğun ne önünde ne de arkasında duruyor, tam yanında ve onun hızında ilerliyor.

  1. Öğrenme Stratejileri: Öğrenci koçları, öğrencilere en etkili öğrenme stratejilerini öğretir. Bu, dersleri daha verimli bir şekilde çalışmayı ve bilgileri daha iyi anlamayı içerir.
  2. Zaman Yönetimi: Zamanı etkili bir şekilde yönetmek, öğrencilerin ders çalışma, proje tamamlama ve sosyal aktiviteleri dengelemelerine yardımcı olur. Öğrenci koçları, zaman yönetimi becerilerini geliştirmede öğrencilere rehberlik eder.
  3. Sınav Hazırlığı: Öğrenci koçları, sınavlara hazırlık süreçlerini planlamada ve sınav stresiyle başa çıkmada yardımcı olur. Bu, daha iyi sınav sonuçlarına yol açabilir.
  4. Hedef Belirleme: Öğrencilerin akademik ve kişisel hedeflerini tanımlamalarına ve bu hedeflere ulaşmak için stratejiler geliştirmelerine yardımcı olur.
  Öğrenci Koçu seçerken veliler nelere dikkat etmelidir?

Öğrenci koçu seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu konuda gerekli eğitimi alıp almadığı ve bu konuda kaç yıllık tecrübeye sahip olduğu da çok önemlidir.